למה זה חשוב לשים קומפוסטר? 👆

ע"פ נתוני המשרד להגנת הסביבה כמות הפסולת האורגנית (שאריות מזון) המיוצרת בישראל בשנה עומדת על 1.8 מיליון טון. קשה לתפוס את הכמות האדירה הזו של זבל אורגני שאנחנו מייצרים ואז קוברים באדמה במטמנות. לצורך המחשה, משקלו הממוצע של אדם מבוגר בישראל הוא 72 ק"ג. אז לצורך השוואה זה כאילו שהיינו קוברים מידיי שנה 25 מיליון אנשים מבוגרים. זה בערך פי 3 מאוכלוסיית המדינה!

והקבורה הזו של הפסולת האורגנית גורמת לנזק סביבתי עצום:

 

ראשית - בגלל כל תהליך האיסוף וההסעה של הפסולת האורגנית שמתערבבת עם פסולת כללית בפחי האשפה הרגילים, ואז מוסעת ע"י משאיות ורכבות לאתרי הטמנה מרוחקים (בעיקר בנגב). כל תהליך האיסוף וההסעה גורם לזיהום אוויר עצום!

ושנית - תהליך ההטמנה מייצר רעלים קשים לאדמה, לאוויר ולמים. בהטמנה קוברים את הפסולת האורגנית בצורה אנ-אירובית (ללא אוויר) שלא כדרך הטבע. הקבורה הזו מייצרת חומצות רעילות מאוד לאדמה וגזים רעילים לאטמוספירה (למשל גז מתאן שהוא גז חממה המיוצר בכמות גדולה בתהליך הזה). לכאורה, מגנים על האדמה במטמנה עם יריעות פלסטיק והרעלים אמורים להצטבר בה. אך בפועל, עקב דליפות והתיישנות של היריעות, יש סבירות גבוהה שהחומצות הרעילות האלה כן תגענה לאדמה מתישהו, ובאזורים מסויימים תחלחלנה גם למי התהום. והגזים המיוצרים? יישתחררו מתישהו לאטמוספירה ויגדילו משמעותית את ההתחממות הגלובלית.

כך שבסך הכל ההטמנה מייצרת בעייה סביבתית נוראית - לא רק לנו, אלא גם ובעיקר לדורות הבאים שייאלצו להתמודד עם כמויות הזבל והרעלים האסטרונומיות שנשאיר להם בירושה. אנחנו ממש מרעילים את העתיד של ילדינו ונכדינו.

ולגביי זיהום האוויר מהשינוע ומשבר האקלים - כבר לא מדובר בתחזיות רחוקות טווח. אפשר כבר להרגיש את מזג האוויר שמשתגע על פני הכוכב. אסונות אקלימיים כמו שריפות ענק ושיטפונות פוקדים את הכוכב יותר ויותר. אמא אדמה מסמנת לנו משהו..אם רק נדע להקשיב. ההתחממות הגלובלית היא עובדה קיימת והיא מעשה ידי אדם. מאז המהפכה התעשייתית האדם משתולל ופוגע בטבע ללא הכרה. רחקנו מהטבע, התנתקנו ממנו, וכך מתוך חוסר המודעות שלנו אנחנו ממש כורתים את הענף שעליו אנחנו יושבים. עצוב, מפחיד, אבל יש תקווה ויש מה לעשות.

זה הזמן להתעורר ולהתחבר חזרה לטבע בכל דרך אפשרית, כי הוא טבענו האמיתי. מתוך החיבור המחודש לטבע יבואו פתרונות ותבוא פעולה נכונה למען החיים שלנו ושל הדורות הבאים. אפשר לחיות חיים בריאים, מאוזנים והרמוניים על פני הכוכב הזה.

אז מה עושים? מפסיקים לחכות שמישהו (ממשלה/עירייה) יעשה בשבילנו את העבודה. לוקחים אחריות אישית ועושים מה שאפשר קודם כל בחיים האישיים של כל אחת ואחד מאיתנו. צעד קטן לאדם..צעד גדול לאדמה 🌎
 

לשים קומפוסטר לשאריות המזון שלנו זה בהחלט צעד חשוב וראוי! כ-50% ממשקל האשפה שאנחנו מייצרים היא פסולת אורגנית (שאריות מזון). אין שום סיבה שבעולם להסיע את האשפה האורגנית עשרות קילומטרים מביתנו במשאיות מזהמות ולקבור אותה ביחד עם פסולת אחרת וליצור רעלים וזיהום סביבתי. מדובר בחומר אורגני יקר ערך שיכול להפוך לדשן מועיל (קומפוסט) בקלות!

כל שיש לעשות הוא להשליך את שאריות המזון לקומפוסטר ולתת לטבע לעשות את שלו. שימו קומפוסטר בגינה של ביתכם הפרטי/המשותף או במקום העבודה, ותראו עם הזמן איך הקסם הזה קורה - איך הטבע לוקח זבל והופך אותו לקומפוסט (זהב!) שניתן לפזר אח"כ בשימחה בגינה ובעציצים, לתת לעצים, לשיחים ולערוגות 😊🌿🌳🍄🌻

לכן, הקומפוסטר מחבר בין האדם לתהליכים הטבעיים שקורים בטבע ובכך פותח בפנינו צוהר לחיים ברי-קיימא. אי לכך הצבת קומפוסטר הינה גם צעד חינוכי לחיים של קיימות ולכן מתאימה לחינוך הילדים בבית וגם למוסדות חינוך כמו גני ילדים ובתי ספר.

composter-340-liter.jpg
לדוגמא, בתמונה קומפוסטר מעולה העשוי מחומרים ממוחזרים. ניתן להציב אותו בגינת הבית הפרטי / המשותף