מה זה קומפוסטר?

קומפוסטר תעשייתי

A900-Web-page-4.jpg

קומפוסטר ביתי

420-7.jpg

קומפוסטר הוא מתקן מיחזור לפסולת אורגנית. ניתן להשליך אליו בכל יום את שאריות המזון שלנו שמהוות כ- 50%(!) ממשקל האשפה שאנחנו מייצרים. עם הזמן הטבע יעשה את שלו ונקבל קומפוסט (דשן) טבעי שנוכל להשתמש בו לדישון צמחים.

שאריות המזון עוברות בתוך הקומפוסטר תהליך טבעי של פירוק (קומפוסטציה) באמצעות חרקים קטנים, תולעים ומיקרו-אורגניזמים שונים.

חשוב מאוד שהקומפוסטר יהיה מאוורר, כי תהליך הקומפוסטציה הנכון הוא אירובי (עם אוויר). ממש כמו שפרי או ירק שגדל ביער נושר על האדמה ומתפרק לאיטו. תהליך קומפוסטציה אנ-אירובי (ללא אוויר), כמו זה שקורה במטמנות אליהן מושלך הזבל הכללי שנאסף בפחים הרגילים - תהליך זה מייצר רעלים שונים שמופרשים לאדמה וגזים שונים, וביניהם מתאן (גז החממה הכי גרוע), שמופרשים לאוויר ומזהמים את הסביבה.

כמו-כן חשוב לתהליך הקומפוסטציה שהקומפוסט בתוך הקומפוסטר יהיה עם לחות/רטיבות מסויימת ושלא יתייבש. לכן, מומלץ לשים את הקומפוסטר בצל ובקיץ לדאוג להשקייתו במידת הצורך. בקומפוסטרים התעשייתיים מתבצע ויסות של הלחות באופן אוטומטי.

למה זה חשוב לשים קומפוסטר? 👆

 

משבר האקלים כבר כאן. לא מדובר בתחזיות רחוקות טווח. אפשר כבר להרגיש את מזג האוויר שמשתגע בכל מקום על פני הכוכב. אסונות אקלימיים כמו שריפות ענק ושיטפונות פוקדים את הכוכב יותר ויותר. אמא אדמה מסמנת לנו משהו..אם רק נדע להקשיב. ההתחממות הגלובלית היא עובדה קיימת והיא מעשה ידי אדם. מאז המהפכה התעשייתית האדם משתולל ופוגע בטבע ללא הכרה. רחקנו מהטבע, התנתקנו ממנו, וכך מתוך חוסר המודעות שלנו אנחנו ממש כורתים את הענף שעליו אנחנו יושבים. עצוב, מפחיד, אבל יש תקווה ויש מה לעשות. זה הזמן להתעורר ולהתחבר חזרה לטבע בכל דרך אפשרית, כי הוא טבענו האמיתי. מתוך החיבור המחודש לטבע יבואו פתרונות ותבוא פעולה נכונה למען החיים שלנו ושל הדורות הבאים. אפשר לחיות חיים בריאים, מאוזנים והרמוניים על פני הכוכב הזה.

אז מה עושים? מפסיקים לחכות שמישהו (ממשלה/ עירייה/ ארגונים) יעשה בשבילנו את העבודה. לוקחים אחריות אישית ועושים מה שאפשר קודם כל בחיים האישיים של כל אחת ואחד מאיתנו. צעד קטן לאדם..צעד גדול לאדמה 🌎
 

לשים קומפוסטר לשאריות המזון שלנו זה בהחלט צעד חשוב וראוי! כ-50% ממשקל האשפה שאנחנו מייצרים היא פסולת אורגנית (שאריות מזון). אין שום סיבה הגיונית להסיע אותה עשרות קילומטרים מביתנו במשאיות ורכבות מזהמות ולטמון אותה ביחד עם פסולת אחרת. ההטמנה הזו יוצרת תהליך אנ-אירובי (ללא חמצן) שמייצר רעלים לאדמה וגזים מסוכנים שייפלטו יום אחד לאטמוספירה ויגדילו את משבר האקלים. הסעת שאריות המזון והטמנתן מהוות זיהום סביבתי משמעותי!

כל שיש לעשות הוא להשליך את שאריות המזון לקומפוסטר ולתת לטבע לעשות את שלו. שימו קומפוסטר בגינה של ביתכם הפרטי/המשותף ותראו עם הזמן איך הקסם הזה קורה - איך הטבע לוקח זבל והופך אותו לקומפוסט (זהב!) שניתן לפזר אח"כ בשימחה בגינה ובעציצים, לתת לעצים, לשיחים ולערוגות 😊🌿🌳🍄🌻

הקומפוסטר מחבר בין האדם לתהליכים הטבעיים שקורים בטבע ובכך פותח בפנינו צוהר לחיים ברי-קיימא. אי לכך הצבת קומפוסטר הינה גם צעד חינוכי לחיים של קיימות ולכן מתאימה לחינוך הילדים בבית וגם למוסדות חינוך כמו גני ילדים ובתי ספר.